wmaraci reklam
lidertakipci

Windows İşletim Sistemi

3 Mesajlar 842 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

acarnet acarnet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek İşveren
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 108
  • Beğeniler 0 / 8
  • Ticaret 0, (%0)

Windows, kullanıcılara grafik arabirimler ve görsel iletiler ile programları çalıştırarak bunlara komut vermek gibi klavyeden girdi çıktı zorunluluğunu ortadan kaldıran Microsoft tarafından geliştirilen gelişmiş bir işletim sistemidir. Microsoft'un geliştirmiş olduğu Windows

işletim sistemi 20 Kasım 1985 tarihinde tamamlanmış bir şekilde pazara çıkarılmıştır. 2000'li yıllara gelindiğinde Windows dünya

pazarında masaüstü bilgisayarların %98'e yakın bir oranla dünyada büyük bir işletim sistemi ağına sahip olarak dünya pazarında kendini kanıtlamış bir marka olmuştur.

Bilgisayarı olan her birey dünya genelinde neredeyse Windows işletim sistemi kullanmaktaydı. Bununla birlikte günümüze oranlandığında Windows İşletim Sistemi kullanıcılarının dünya genelleme ortalamasında %85'e kadar düşmesiyle yerini gelişen teknolojinin ve bilgisayar talebine olan isteklere göre farklı yazılımlarla şekillenen işletim sistemleri almış bulunuyor. Bu oran dünya genellemesinde düşse de Windows her yıl çıkardığı yeni işletim sistemi yazılımları ile kendini kanıtlamaya her zaman başarıyor.

Dünya pazarındaki rakipleri Windows işletim sisteminin gerisinde kalsa da Windows dünyada hala birinci planda daha çok tercih edilen işletim sistemi yazılımları arasındadır. Windows ilk işletim sistemi 20 Kasım 1985 yılında çıkan Windows 1,0 sürümü ve günümüze en son çıkarılan sürümü ise 1 Ekim 2014'te çıkan Windows 10 sürümüdür. Yaklaşık 30 yıllık bir dünya pazarı serüveninde yer almış olan Windows İşletim sistemi şuan Windows 8 sürümü tabletlerin işletim sistemlerinde dahi kullanılmaktadır. Şuanda Windows 10 sürümü bilgisayarlara indirilebilerek deneme sürümü olarak kullanılabilmektedir.

Windows İşletim Sisteminin 1985 yılından beri günümüze kadar olan sürümleri;

- Windows 1,0: Ara yüz Yöneticisi olarak adlandırılmış ve dönemde MS-DOS'un genişletilmiş hali gibi göründüğünden çok fazla talep görmemiştir.

- Windows 2,0: 1987 yılında çıkan Windows'un 2. sürümü Word ve Excel uygulamalarının işlevselliği sayesinde talebi Windows 1,0 sürümüne oranda daha fazla artmıştır.

- Windows 3,0: 1990'da çıkan bu işletim sistemi başarıyı döneminde başarıya imza atmıştır.

Bunların yanında sürekli gelişim göstererek günümüze ulaşan sürümler;

- Windows 3,1 ve NT serisi, Windows 95 ve 98, Windows 2000 ve ME, Windows XP, Server 2003, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 9 ve 10'dur.

Bu makale Web Tasarım sitesinden alınmıştır.

wmaraci
reklam

SrcnAkty SrcnAkty WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Grafik Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 816
  • Beğeniler 163 / 177
  • Ticaret 46, (%100)
windows 9 ?

ntka ntka https://ntka.org Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Agent
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** T**
  • Mesajlar 2761
  • Beğeniler 811 / 810
  • Ticaret 262, (%100)
Windows 9 yok 8.1 var onun yerine onu yazmıştır.

dijitalsite.com.tr ister al / ister sat / yeni üyelere 20 tl bakiye hediye
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al