wmaraci reklam
lidertakipci

Windowstan Bıktım Sizce Hangi İşletim Sitemine Geçiş Yapayım

14 Mesajlar 2.371 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

yakupqqq yakupqqq Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek üniversite öğrencisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 963
  • Beğeniler 33 / 285
  • Ticaret 11, (%100)

KomikBrokoli adlı üyeden alıntı

daha önce kullandınızmı kullandıysanız biraz bahsedebilirmisiniz ...

linux tamamen ücretsiz ve tamamen özelleştirilebilir bir yapısı vardır.

linux gönüllü yazılımcılar,çevirmenler,tasarımcılar,katkıcılar tarafından geliştirilen dünyada %2-3 arası bir kullanım oranına sahip bir işletim sistemidir. linux aslında işletim çekirdeği, yani sistemin temelidir. bunun üzerine kde,gnome,unity... masaüstü, deb,rpm... paket sistemi gibi bileşenlerden kabaca karıştırma yapılarak linux dağıtımları oluşturulur. ve kullanıcı keyfine göre seçer.

windows=windows çekirdeği+windows masaüstü+diğer windows bileşenleri+para+kapalı kaynak kodlama

linux dağıtımı=linux çekirdeği+kde,gnome,unity... masaüstleri+ rpm,deb gibi bileşenler+gönüllü ve ücretsiz+ açık kaynak kodlama

http://distrowatch.com/dwres.php?resource=major buradan ençok kullanılan dağıtımları görüp indirebilirsiniz.

linux artıları:

ücretsiz işletim sistemi
ücretsiz uygulamalar
açık kaynak uygulamalar
baştan aşşağıya özelleştirilebilir.
ücretsiz tema,araç,duvar kağıdı...bakınız: kde look
bazı windows uygulamalarını çalıştırma
eski bilgisayarlarda iyi performans sağlar.
virus yok denecek kadar azdır. windowsta 100 virüs varsa linuxda 1-2 dir.
türkçedir.

linux eksiler:

windows uygulamaları direkt çalışmaz. sadece bazı uygulamalar wine adlı programla çalışır.
çok profesyonel oyun ve uygulama yoktur. 0ad yi saymazsak :)
çok fazla teknik destek yok.

özet olarak

ben bilgisayarı sadece internete girmek için kullanıyorum diyorsanız linux iyi bir seçimdir.

wmaraci
reklam

KomikBrokoli KomikBrokoli Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Ogrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 491
  • Beğeniler 37 / 38
  • Ticaret 9, (%89)

yakupqqq adlı üyeden alıntı

linux tamamen ücretsiz ve tamamen özelleştirilebilir bir yapısı vardır.

linux gönüllü yazılımcılar,çevirmenler,tasarımcılar,katkıcılar tarafından geliştirilen dünyada %2-3 arası bir kullanım oranına sahip bir işletim sistemidir. linux aslında işletim çekirdeği, yani sistemin temelidir. bunun üzerine kde,gnome,unity... masaüstü, deb,rpm... paket sistemi gibi bileşenlerden kabaca karıştırma yapılarak linux dağıtımları oluşturulur. ve kullanıcı keyfine göre seçer.

windows=windows çekirdeği+windows masaüstü+diğer windows bileşenleri+para+kapalı kaynak kodlama

linux dağıtımı=linux çekirdeği+kde,gnome,unity... masaüstleri+ rpm,deb gibi bileşenler+gönüllü ve ücretsiz+ açık kaynak kodlama

http://distrowatch.com/dwres.php?resource=major buradan ençok kullanılan dağıtımları görüp indirebilirsiniz.

linux artıları:

ücretsiz işletim sistemi
ücretsiz uygulamalar
açık kaynak uygulamalar
baştan aşşağıya özelleştirilebilir.
ücretsiz tema,araç,duvar kağıdı...bakınız: kde look
bazı windows uygulamalarını çalıştırma
eski bilgisayarlarda iyi performans sağlar.
virus yok denecek kadar azdır. windowsta 100 virüs varsa linuxda 1-2 dir.
türkçedir.

linux eksiler:

windows uygulamaları direkt çalışmaz. sadece bazı uygulamalar wine adlı programla çalışır.
çok profesyonel oyun ve uygulama yoktur. 0ad yi saymazsak :)
çok fazla teknik destek yok.

özet olarak

ben bilgisayarı sadece internete girmek için kullanıyorum diyorsanız linux iyi bir seçimdir.

inceleme ve tavsiyeleriniz çok işime yaradı vakit ayırdığın için sağol

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
En iyisi harici diske Linux kurup kullanman bence. Bilgisayarı garanti dışı bırakma hiç. HP'de MBR silince garanti dışı kalıyor.

erkolay erkolay webmaster.bbs.tr Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Hosting, Domain, Marka, Patent
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 972
  • Beğeniler 134 / 216
  • Ticaret 20, (%100)
Linux Mint LXDE 64bit veya Lubuntu 64 bit iyidir. Sağlam ve hızlıdır.

PHP, MySQL ve Apache kurulumu da yaparak, lokalde webmaster işlerinizi de yaparsınız. 'LAMP kurulumu' diye ararsanız nasıl kurulum yapılacağını bulabilirsiniz. Getgnu.org'daki Filozof'un anlatımı iyidir mesela.

3D, vektörel çizim, grafik tasarım gibi işler için de açık kaynak alternatifler mevcut ve gayet de başarılılar.

OpenSUSE de köklü bir dağıtımdır. Ancak dosya sistemi olarak RPM kullanır ve bir arama yaptığınızda kullandığınız dağıtıma uygun paket bulmakta sorun yaşayabilirsiniz.

Pardus gönüllü çalışmaları şu an Pisi Linux ve Pardus Topluluk adlarıyla devam ediyor. Pisi Linux alışılmış, Pisi paket sistemini kullanır.

Resmi Pardus projesi de bir durup bir kalkıyor ve şu an GNOME masaüstü platformunu tercih etmiş halde ilerliyor. GNOME masaüstü, LXDE ve XFCE masaüstüne göre daha fazla sistem kaynağı tüketiyor.

Debian temelli dağıtımlar (Ubuntu, Mint gibi...) .deb paketlerini kullanır ve daha yaygındır. XFCE'li Xubuntu, Lxde'li Lubuntu veya Linux Mint LXDE dağıtımlarını öneririm.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al