wmaraci reklam
lidertakipci

15 Yaşında Hosting ve Domain Firması Kurmak?

10 Mesajlar 1.125 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ardabasar ardabasar basarmedya.com Kullanıcı
  • Üyelik 22.07.2022
  • Yaş/Cinsiyet 16 / E
  • Meslek Sosyal Medya Uzmanı
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 264
  • Beğeniler 82 / 81
  • Ticaret 7, (%100)

Merhabalar 15 yaşında kendi ilk markamı (dijital ajansımı) kurmuştum ve halen 15 yaşındayım bu defa yeni bir projeye adım atmak istiyorum 15 yaşında hosting ve domain firması, şirketi kurabilir miyim? nasıl kurabilirim? konu hakkında bilgisi olanların bilgi vermesini isterim, iyi forumlar 🙏

wmaraci
reklam

darkcoder darkcoder WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2020
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Y**
  • Mesajlar 161
  • Beğeniler 2 / 54
  • Ticaret 3, (%100)

Merhaba ; 

Ne şekilde bir hosting firması kurmak istiyorsun ? Donanımlar kendine ait mi, kiralık mı ? Reseller üzerinden mi satış yapacaksın, VDS üzerinden mi bunların detayını verirsen daha iyi yardımcı olabilirim. 

Ancak genel olarak, hosting firması kurmakda bir zorluk yok, normal firma kurulumu, gidersin muhasebeciye kurulumu gerçekleştirir ama gelgelelim işletmesi o kadar da kolay olan bir sektör değildir, hosting sektörü. Veri güvenliğinden tut, uptime oranını kadar bir çok şeyde sorumlu olan kişi sen olursun. Maliyetler konusuda günümüz şartlarının yanına her kalem maliyetini dolar üzerinden ödediğini de eklersek, seni oldukça yüksek aylık maliyetler bekliyor. Sunucu yönetimi, kontrol panel kullanımları vb. bilgin ve sermayen var ise girebilirsin ama bu saydıklarım mevcut değilse beni yanlış anlama hosting firmasının çok fazla ayakta kalacağını düşünmüyorum. Aklına takılan soru var ise sorabilirsin.

BEYAZMASTER

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 22.07.2022
  • Yaş/Cinsiyet 16 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 264
  • Beğeniler 82 / 81
  • Ticaret 7, (%100)

darkcoder adlı üyeden alıntı

Merhaba ; 

Ne şekilde bir hosting firması kurmak istiyorsun ? Donanımlar kendine ait mi, kiralık mı ? Reseller üzerinden mi satış yapacaksın, VDS üzerinden mi bunların detayını verirsen daha iyi yardımcı olabilirim. 

Ancak genel olarak, hosting firması kurmakda bir zorluk yok, normal firma kurulumu, gidersin muhasebeciye kurulumu gerçekleştirir ama gelgelelim işletmesi o kadar da kolay olan bir sektör değildir, hosting sektörü. Veri güvenliğinden tut, uptime oranını kadar bir çok şeyde sorumlu olan kişi sen olursun. Maliyetler konusuda günümüz şartlarının yanına her kalem maliyetini dolar üzerinden ödediğini de eklersek, seni oldukça yüksek aylık maliyetler bekliyor. Sunucu yönetimi, kontrol panel kullanımları vb. bilgin ve sermayen var ise girebilirsin ama bu saydıklarım mevcut değilse beni yanlış anlama hosting firmasının çok fazla ayakta kalacağını düşünmüyorum. Aklına takılan soru var ise sorabilirsin.

hocam ben başlangıçta reseller ile başlamayı düşünüyorum reseller için barındırma belgesi almalımıyım yoksa gerek yok mu?

• Üyelik 05.10.2020
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Y**
  • Mesajlar 161
  • Beğeniler 2 / 54
  • Ticaret 3, (%100)

ardabasar adlı üyeden alıntı

hocam ben başlangıçta reseller ile başlamayı düşünüyorum reseller için barındırma belgesi almalımıyım yoksa gerek yok mu?

Reseller ile başalamak biraz sıkıntılı bir süreç olabilir, örnek vermek gerekirse x firmasından aldığın bir resellerda kesinti olduğunda senin müşterilerinin web sitesinde de kesinti olacaktır ve senin buna müdahale şansın yüzde 0, tek çare reseller aldığın firmanın aksiyon almasını beklemek olacaktır. Böyle bir durumda en kötü senaryoyu düşünerek reseller aldığın firmadan dönüş alamadığında, sende müşterilerine net bir geri dönüş yapamıyor olacaksın. Bunun yerine kendini kanıtlamış firmalardan VDS sunucu alarak sektöre giriş yapmanı tavsiye ederim. 

Yer sağlayıcı belgesi konusuna gelirsek, resellerda hizmet aldığın firmanın yer sağlayıcı belgesi var ise firma tarafından senin barındırdığın sitelerde TİB'e bildiriliyordur ancak ben yine de ticari faaliyet göstereceğin için, ilerde sorun teşkil etmemesi adına senin de yer sağlayıcı faaliyet belgesi almanı tavsiye ederim. Eğer reseller değil de VDS sunucu ile işlem yaparsan bu sefer senin yer sağlayıcı faalliyet belgesi alman kesin olarak şart. 

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 22.07.2022
  • Yaş/Cinsiyet 16 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 264
  • Beğeniler 82 / 81
  • Ticaret 7, (%100)

Reseller ile başalamak biraz sıkıntılı bir süreç olabilir, örnek vermek gerekirse x firmasından aldığın bir resellerda kesinti olduğunda senin müşterilerinin web sitesinde de kesinti olacaktır ve senin buna müdahale şansın yüzde 0, tek çare reseller aldığın firmanın aksiyon almasını beklemek olacaktır. Böyle bir durumda en kötü senaryoyu düşünerek reseller aldığın firmadan dönüş alamadığında, sende müşterilerine net bir geri dönüş yapamıyor olacaksın. Bunun yerine kendini kanıtlamış firmalardan VDS sunucu alarak sektöre giriş yapmanı tavsiye ederim. 

Yer sağlayıcı belgesi konusuna gelirsek, resellerda hizmet aldığın firmanın yer sağlayıcı belgesi var ise firma tarafından senin barındırdığın sitelerde TİB'e bildiriliyordur ancak ben yine de ticari faaliyet göstereceğin için, ilerde sorun teşkil etmemesi adına senin de yer sağlayıcı faaliyet belgesi almanı tavsiye ederim. Eğer reseller değil de VDS sunucu ile işlem yaparsan bu sefer senin yer sağlayıcı faalliyet belgesi alman kesin olarak şart. 

VDS ile nasıl yapabilirim bu işleri?

• Üyelik 05.10.2020
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Y**
  • Mesajlar 161
  • Beğeniler 2 / 54
  • Ticaret 3, (%100)

VDS ile nasıl yapabilirim bu işleri?

VDS kaynakları tamamen sana ait olur. Kurulumlardan, olası bir problemde çözümüne kadar her şey senin elinin altında olur. Resellerda müşterilerine sadece web hosting satabilirken, vds de müşterilerine reseller da satabilirsin. Tabi vds, resellera göre çok daha fazla aylık maliyetli olacaktır. 

Kullanılan kontrol paneli, litespeed, cloudlinux vb. yazılım lisans ücretleri de tarafından tahsil edilecektir. 

• Üyelik 22.07.2022
  • Yaş/Cinsiyet 16 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 264
  • Beğeniler 82 / 81
  • Ticaret 7, (%100)

VDS kaynakları tamamen sana ait olur. Kurulumlardan, olası bir problemde çözümüne kadar her şey senin elinin altında olur. Resellerda müşterilerine sadece web hosting satabilirken, vds de müşterilerine reseller da satabilirsin. Tabi vds, resellera göre çok daha fazla aylık maliyetli olacaktır. 

Kullanılan kontrol paneli, litespeed, cloudlinux vb. yazılım lisans ücretleri de tarafından tahsil edilecektir. 

Anladım hocam acaba özelden daha detaylı konuşabilir miyiz?

• Üyelik 05.10.2020
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Y**
  • Mesajlar 161
  • Beğeniler 2 / 54
  • Ticaret 3, (%100)

Anladım hocam acaba özelden daha detaylı konuşabilir miyiz?

Tabi yazabilirsiniz.

ardabasar

kişi bu mesajı beğendi.

wmgtasarim wmgtasarim wmg.com.tr Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım | Web Tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)

VDS dede aynı reseller gibi yaşar ona bakarsan 

• Üyelik 05.10.2020
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Y**
  • Mesajlar 161
  • Beğeniler 2 / 54
  • Ticaret 3, (%100)

wmgtasarim adlı üyeden alıntı

VDS dede aynı reseller gibi yaşar ona bakarsan 

VDS üzerinde yaşayabileceği sorunlar ana makinanın kapatılması, ana makinadan vds 'in power-off yapılması, elektrik kesintisi vb. durumlar haricinde yazılımsal sorunlara anında müdahale edebilme şansına sahip ssh bağlantısı ile. Ancak resellerda aldığı firma, müşterisinin sitesine kendisine sormadan cpu tüketiyor vb. sebeplerden account suspended yapabilir. Bu süreç firmadan bilgi alma -> müşteriye aktarma olarak işler. Dolayısıyla firmadan geç yanıt aldığı durumlarda kendisinin ticket cevap süresi doğrudan etkilenir. Anlatmak istediğim buydu.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al