wmaraci reklam
lidertakipci

Grafik ve Fontlar Paylaşım Yapan Siteler

2 Mesajlar 291 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

bugraogus bugraogus <?xml version="1.0" encod Kullanıcı
  • Üyelik 26.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Serbest Meslek
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** O**
  • Mesajlar 92
  • Beğeniler 13 / 13
  • Ticaret 0, (%0)

Bir blog sitesi hazırlıyorum ancak içerisinde grafik ve fontlarda paylaşım dedim. Hatta lisans sorunu yaşamamak veya ileride dava gibi durumlar olmaması için ücretsiz resmi grafikler ve fontlar yayınlayan siteler arayıp bazılarıyla iletişime geçtim ancak kaynak olarak sitelerini yayınlayacağımı söylememe rağmen hiç biri izin vermedi. Hatta bazı sitelerde lisans sayfalarında dağıtılması/kopyalanması ve çoğaltılması yasaktır yazıyor. Anlamadığım hiç bir resmi grafik ve font yayınlayan site dosya paylaşımına izin vermiyorsa diğer sitelerin paylaşım yapmasına nasıl izin veriliyor! Hatta bazıları vip üyelik altında bunları satıyorlar?

wmaraci
reklam

wmgtasarim wmgtasarim wmg.com.tr Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım | Web Tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)

Kısacasını şunu söylim size hocam. 

Ücretsiz açık kaynaklı şekilde dağıtılan herşeyde (istediğim gibi yaparım pratiği ile dava ile karşılanmam çünkü ücretsiz dağıtılan herşey kullanıma herkese açık olarak yapılmış bir eylemdir. Bu davalık yasal telif hakkı anca satıcılara özgüdür . )

Diğer taraftan ise şuan piyasada satılan her bir scriptte patent olmadığı sürece sana hesap sorulamaz. Patent her zaman tek işlem için geçerlidir. Mesela kurumsal firma scripti V1 olarak patentini aldın varsayalım kurumsal firma scripti V2 için geçerli değildir. Bu yönden dolayı eğer kanundada geçerli ise buda kanunun açığı demektir. Eleştirilmesi gereken konudur. Çünkü doğru olan budur. Patent demek tek isim için geçerli demektir. O zaman bende kalkıp kurumsal patentini alayım kurumsal ismi kullanan herkese dava açayım . 😁

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al