wmaraci reklam
lidertakipci

Web Mater İşleri ile Uğraşıyorum Hangi İşletim Sistemi Uygundur

18 Mesajlar 2.963 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

erkolay erkolay webmaster.bbs.tr Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Hosting, Domain, Marka, Patent
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 972
  • Beğeniler 134 / 216
  • Ticaret 20, (%100)
Linux'te çeşitli arayüzler var: KDE, GNOME, Mate, Cinnamon, LXDE, XFCE vs.

KDE ve GNOME arayüzlerin son versiyonları biraz daha güçlü donanım ister tabi ki ama yine de Windows'tan ağır olamaz. Kurduğunuz sistemde ek sürücü yüklemeniz gerekmiş olabilir. Keşke hemen pes etmeseydiniz.

Kesin performans olsun derseniz, LXDE ve XFCE arayüzleri ile başlayın derim. Yani istediğiniz dağıtımı, LXDE veya XFCE arayüzü ile indirin.

Mesela Ubuntu, varsayılan arayüz olarak Unity ile gelir.
LXDE arayüzlüsü Lubuntu,
XFCE arayüzlüsü Xubuntu,
KDE arayüzlüsü Kubuntu

Bazı major dağıtımlarda çeşitli arayüzleri birarada bulabilirsiniz. Mesela bir OpenSuse DVD'si indirdiğinizde içinde desteklediği tüm arayüzler hem 32bit hem de 64 bit olarak bulunur.

Yani OpenSuse KDE x86, KDE x64, GNOME x86, GNOME x64, XFCE x86, XFCE x64... Bunların hepsi bulunur kurulum DVD'sinde.

Solaris'ten 2005 yılında kurulum DVD'si istedim. Sağolsun SUN firması ABD'den İzmir'e 3 tane DVD gönderdi. Intel/AMD PC, Mac, SPARC donanımlar için ayrı ayrı...

Ama, Ubuntu mesela Debian türevidir. Bir de bundan bir dünya çatallama yapılır. LinuxMint, Sabayon vs... Bu türev ve çatallamalar daha çok tekil arayüzler ile ayrı birer kurulum dosyası sunar.

Bunlar elbette kural falan değil. Sadece gözlemlerimden çıkarımlar...

Linux, bilgisayarınızın da kafanızın da rahat etmesini sağlar. Biraz üzerinde durur ve özellikle Slackware, Debian gibi dağıtımlara terfi ederseniz, kendinizi çok geliştirirsiniz. Memleketin ve bilişim dünyasının böyle beyinlere çok ihtiyacı var. Windows bağımlısı ise milyonlarca...
Being

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

KartPazar KartPazar Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ön Ödemeli Kart Satışı
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad B** U**
  • Mesajlar 1135
  • Beğeniler 160 / 373
  • Ticaret 16, (%100)
Yav he he. Microsoft'a saldırmak da profesyonellik oldu. "Php yazma falan filan için" diyen adam linux kullanamaz. Linux sana Microsoft'un sağladığını son kullanıcı kolaylığını sağlamaz. Linux'u kullanmayı "öğrenmek" gerekir. İstediğin programı kullanamazsın, muadillerini kullanman gerekir. Onlar da aynı etkiyi veremez çoğu zaman. Sen microsoft ile devam et.
melankolia teknolojikforum

kişi bu mesajı beğendi.

cagatayguney cagatayguney WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 16.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İnternet Reklam Danışmanlığı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** G**
  • Mesajlar 523
  • Beğeniler 121 / 120
  • Ticaret 21, (%100)
Pardusu önerebilirim. Oyun oynarken Windows'a , nette gezinirken pardusta oluyorum

• Üyelik 13.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 972
  • Beğeniler 134 / 216
  • Ticaret 20, (%100)

B_Ulusoy adlı üyeden alıntı

Yav he he. Microsoft'a saldırmak da profesyonellik oldu. "Php yazma falan filan için" diyen adam linux kullanamaz. Linux sana Microsoft'un sağladığını son kullanıcı kolaylığını sağlamaz. Linux'u kullanmayı "öğrenmek" gerekir. İstediğin programı kullanamazsın, muadillerini kullanman gerekir. Onlar da aynı etkiyi veremez çoğu zaman. Sen microsoft ile devam et.

Microsoft'a saldırmadık yaw!

"Php yazma falan filan için" diyen adam Linux kullanamaz...

Niye kullanamasın. Php zaten Linux sunucu ile ilgilidir.

Linux sana Microsoft'un sağladığı son kullanıcı kolaylığını sağlamaz...

Ben tersini düşünüyorum. Windows'u kesinlikle acemiler kullanmamalı. Her yeri açık dolu ve envai çeşit saldırının hedefi...

Linux kullanarak bir kere baştan bu saldırı hedeflerinin dışında kalıyorsunuz. Yani hacker'lar, Linux için virüs yazmakla ilgilenmiyor bile. Niye tenha yerde dükkân açsın değil mi? Hem de zor iş zaten. Root hesaba ulaşacak, sisteme müdahale edecek falan. Windows'a rahatça hükmetme imkânı varken ne işi var Linux'le?...

Linux'ü bir çocuk bile başına kolay kolay bir bela gelmeden kullanır.
Being

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

OrganikHitSitesi OrganikHitSitesi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Şırnak
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 218
  • Beğeniler 62 / 11
  • Ticaret 0, (%0)

erkolay adlı üyeden alıntı

Linux'te çeşitli arayüzler var: KDE, GNOME, Mate, Cinnamon, LXDE, XFCE vs.

KDE ve GNOME arayüzlerin son versiyonları biraz daha güçlü donanım ister tabi ki ama yine de Windows'tan ağır olamaz. Kurduğunuz sistemde ek sürücü yüklemeniz gerekmiş olabilir. Keşke hemen pes etmeseydiniz.

Kesin performans olsun derseniz, LXDE ve XFCE arayüzleri ile başlayın derim. Yani istediğiniz dağıtımı, LXDE veya XFCE arayüzü ile indirin.

Mesela Ubuntu, varsayılan arayüz olarak Unity ile gelir.
LXDE arayüzlüsü Lubuntu,
XFCE arayüzlüsü Xubuntu,
KDE arayüzlüsü Kubuntu

Bazı major dağıtımlarda çeşitli arayüzleri birarada bulabilirsiniz. Mesela bir OpenSuse DVD'si indirdiğinizde içinde desteklediği tüm arayüzler hem 32bit hem de 64 bit olarak bulunur.

Yani OpenSuse KDE x86, KDE x64, GNOME x86, GNOME x64, XFCE x86, XFCE x64... Bunların hepsi bulunur kurulum DVD'sinde.

Solaris'ten 2005 yılında kurulum DVD'si istedim. Sağolsun SUN firması ABD'den İzmir'e 3 tane DVD gönderdi. Intel/AMD PC, Mac, SPARC donanımlar için ayrı ayrı...

Ama, Ubuntu mesela Debian türevidir. Bir de bundan bir dünya çatallama yapılır. LinuxMint, Sabayon vs... Bu türev ve çatallamalar daha çok tekil arayüzler ile ayrı birer kurulum dosyası sunar.

Bunlar elbette kural falan değil. Sadece gözlemlerimden çıkarımlar...

Linux, bilgisayarınızın da kafanızın da rahat etmesini sağlar. Biraz üzerinde durur ve özellikle Slackware, Debian gibi dağıtımlara terfi ederseniz, kendinizi çok geliştirirsiniz. Memleketin ve bilişim dünyasının böyle beyinlere çok ihtiyacı var. Windows bağımlısı ise milyonlarca...

verdiğin ayrıntılı bilgi için çok sağol işime yaradı aydınlattın kafamdaki çoğu soru işaretinden kurtarıyor bilgilerin sağol yinede

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
erkolay hocam ben de bu gece tekrardan bir Linux macerası yapıp Elementary OS'yi deneyeceğim. Görünüşü ve yorumları çok dikkatimi çekti. Ayrıca bu bilgiyi heba etmeyin WM aracının Linux kategorisine de alalım sizi :D
erkolay

kişi bu mesajı beğendi.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.

Hattushil Hattushil WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek Bilgisayar Müh.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 1048
  • Beğeniler 101 / 137
  • Ticaret 34, (%100)
windows yeterlidir, ben ve çoğu arkadaş windows sürümleri kullanıyor.
linux güzel ve sağlam ama yapancısı olduğun bir sistemse hiç bulaşma ha değince öğrenilmiyor, bir de yaşadığın sorunu internetten bulman baya zor oluyor.

• Üyelik 13.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 972
  • Beğeniler 134 / 216
  • Ticaret 20, (%100)

Being adlı üyeden alıntı

erkolay hocam ben de bu gece tekrardan bir Linux macerası yapıp Elementary OS'yi deneyeceğim. Görünüşü ve yorumları çok dikkatimi çekti. Ayrıca bu bilgiyi heba etmeyin WM aracının Linux kategorisine de alalım sizi :D

Teşekkür ederim. Oraya bir Linux geliştiricisi yakışır.

Debian.org.tr
Linuxmint.net.tr
Truvalinux.org.tr
gezegen.lkd.org.tr
Manjaro-tr.com
Getgnu.org (fortran)
Ubuntu Türkiye
OpenSuse Türkiye
PisiLinux
Pardus Topluluk

Ve daha nice GNU/Linux topluluğundan geliştiriciler bulabilirsiniz. Ben de naçizane bir son kullanıcıyım. Ne yazık ki bir proje falan geliştirmedim. Yaş 38, çoluk çocuk falan da olunca ne yazık ki bundan sonra da mümkün değil.
Being OrganikHitSitesi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al